Info v 50

Hej!

Den här veckan har vi avslutat vårt SO-tema om Europa. Alla har jobbat på jättebra med forskning om varsitt land, och sedan redovisat detta med en Powerpoint inför klassen. Det hela avslutades med att vi hade en Kahoot (frågesport) med frågor som eleverna gjort själva utifrån sin forskning. Rektor Tobias vann! :)

På tisdag ska eleverna åka och träna på gymnasiet igen. Idrottskläder och duschsaker behövs då! Vi hoppas också att våra idrottslärare är på benen igen så att idrotten blir enligt schema på måndag och onsdag.

På fredag är det dags för terminens sista bad!

Veckodag

Aktivitet

Måndag

Idrott inne. Ta med ombyte och duschsaker.

Tisdag

Träning på gymnasiet. Ta med ombyte och duschsaker.

Onsdag

Idrott inne. Ta med ombyte och duschsaker.

Torsdag


Fredag

Bad. Ta med badkläder och duschsakerKom ihåg!

Terminens sista skoldag är på torsdag den 21/12. Eleverna slutar kl 13.

Vårterminen börjar på onsdag 10 januari 2024.

 

Trevlig helg!

/Karin, Lena, Anders, Anders, Maria

Senast uppdaterad: 8 december 2023